Je Lietajúci muž naozaj podvod?

Začiatkom týždňa sa na internete objavilo video zachytávajúce lietajúceho muža. Video má na YouTube viac ako 2,5 milióna zhliadnutí, ide však pravdepodobne o podvod.

lietajucimuz_223.jpg

Celý projekt je zachytený na stránkach humanbirdwings.net a Jarno Smeets, človek stojaci za ním, má podľa svojho profilu LinkedIn na tento vynález vhodné pracovné skúsenosti aj vzdelanie. Ako však zistil web Wired, ide o podvrh. Smeets mal podľa dostupných údajov pracovať v spoločnosti Pailton Steering Systems, nikto zo zástupcov spoločnosti to však nedokázal potvrdiť.

Wired takisto pripravil pomerne detailný fyzikálny rozbor celého videa, ktoré nájdete priložené k článku. Rozbor dokazuje, že údajný Jarno Smeets vie šikovne narábať s efektmi pri editácii videa - použitý je aj efekt navodzujúci trasenie kamery pri natáčaní. Analýza videa odhalila aj približnú rýchlosť letu 4 - 5 m/s a nezrovnalosti v trajektórii pohybu pri „vzlietaní" a samotnom lete. Takisto výkon potrebný na vzlet je približne 2000 W, ktorý musí daná osoba vykonať za 0,6 sekundy. Nejde o nadľudský výkon, je to však pomerne výrazná záťaž na človeka.

Vráťme sa ešte k spomenutej rýchlosti. V prípade rogala je potrebná rýchlosť niekde na úrovni 25 - 30 km/h, aby letec nespadol. Z videa sa dá odhadnúť, že horizontálna rýchlosť letu je 4 - 5 m/s, čo je asi 15 - 18 km/h, pričom letec musí ešte mávať krídlami. Je teda otázne, či by daná rýchlosť reálne stačila na udržanie sa vo vzduchu. Posúďte sami

Video:


Zdroj: wired.com

Ohodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Ama­zon spúš­ťa e-mai­lo­vú služ­bu pre fir­my, chce kon­ku­ro­vať Mic­ro­sof­tu a Goog­lu
Najväčší internetový obchod, spoločnosť Amazon, rozširuje portfólio cloudových služieb o nový produkt. čítať »
 
Fa­ce­book ce­los­ve­to­vo sko­la­bo­val, Twit­ter si z ne­ho uťa­ho­val
Kolaps hneď využil konkurenčný Twitter. Po sieti sa začali šíriť sarkastické vtipy. čítať »
 
Goog­le+ má 2,2 mld. pou­ží­va­te­ľov, ale len 0,3 % je ak­tív­nych
Podľa článku, ktorý začiatkom roka uverejnil Business Insider, len nepatrné percento z 2,2 miliardy používateľov Google+ je aktívnych. čítať »
 
Goog­le pod­po­ru­je pre­chod na mo­bil­ný web. Neop­ti­ma­li­zo­va­né strán­ky upo­zor­ní
Internetové stránky čoraz častejšie navštevujeme z tabletov a smartfónov. To, že žijeme v ére mobilného webu si uvedomuje aj Google a tento prechod podporuje. čítať »
 
The Pi­ra­te Bay uká­zal ďal­šie náz­na­ky svoj­ho náv­ra­tu
Tím webu The Pirate Bay, ktorý je off-line už viac ako šesť týždňov, ponúkol novú upútavku naznačujúcu skorý návrat stránok. čítať »
 
Spar­tan vraj bu­de pod­po­ro­vať dopl­nky ur­če­né pre Chro­me
O pripravovanom novom prehliadači Microsoftu s názvom Spartan sme vás už informovali. čítať »
 
No­vá fo­to­ban­ka s pev­nou ce­nou za ob­rá­zok. Kaž­dý sto­jí 1 do­lár
Zmenu na trhu s licencovanými obrázkami priniesol počas minulého roka projekt Dollar Photo Club. čítať »
 
Fa­ce­book bu­de upo­zor­ňo­vať na hoaxy
Rôzne zavádzajúce správy a falošné poplachy by sa na Facebooku mali stať minulosťou. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter