Je Lietajúci muž naozaj podvod?

Začiatkom týždňa sa na internete objavilo video zachytávajúce lietajúceho muža. Video má na YouTube viac ako 2,5 milióna zhliadnutí, ide však pravdepodobne o podvod.

lietajucimuz_223.jpg

Celý projekt je zachytený na stránkach humanbirdwings.net a Jarno Smeets, človek stojaci za ním, má podľa svojho profilu LinkedIn na tento vynález vhodné pracovné skúsenosti aj vzdelanie. Ako však zistil web Wired, ide o podvrh. Smeets mal podľa dostupných údajov pracovať v spoločnosti Pailton Steering Systems, nikto zo zástupcov spoločnosti to však nedokázal potvrdiť.

Wired takisto pripravil pomerne detailný fyzikálny rozbor celého videa, ktoré nájdete priložené k článku. Rozbor dokazuje, že údajný Jarno Smeets vie šikovne narábať s efektmi pri editácii videa - použitý je aj efekt navodzujúci trasenie kamery pri natáčaní. Analýza videa odhalila aj približnú rýchlosť letu 4 - 5 m/s a nezrovnalosti v trajektórii pohybu pri „vzlietaní" a samotnom lete. Takisto výkon potrebný na vzlet je približne 2000 W, ktorý musí daná osoba vykonať za 0,6 sekundy. Nejde o nadľudský výkon, je to však pomerne výrazná záťaž na človeka.

Vráťme sa ešte k spomenutej rýchlosti. V prípade rogala je potrebná rýchlosť niekde na úrovni 25 - 30 km/h, aby letec nespadol. Z videa sa dá odhadnúť, že horizontálna rýchlosť letu je 4 - 5 m/s, čo je asi 15 - 18 km/h, pričom letec musí ešte mávať krídlami. Je teda otázne, či by daná rýchlosť reálne stačila na udržanie sa vo vzduchu. Posúďte sami

Video:


Zdroj: wired.com

Ohodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Ice Buc­ket Challen­ge ab­sol­vo­val už aj Bill Ga­tes a Mark Zuc­ker­berg
Na sociálnych médiách beží nová zábavka - ľudia sa oblievajú ľadovou vodou. Ide o výzvu Ice Bucket Challenge. čítať »
 
Zá­had­né vi­deá na YouTu­be. Kon­špi­ra­tív­ne teórie ma­jú pro­zaic­ké vy­svet­le­nie.
Od septembra minulého roka sa na jednom kanáli YouTube s názvom Webdriver Torso objavujú zvláštne videá. čítať »
 
Mic­ro­soft priz­nal, že kva­li­ta ap­li­ká­cií vo Win­dows Sto­re sa mu­sí zlep­šiť
Obchody Microsoftu pre mobilné telefóny s Windows Phone a Windows Store majú dlhodobo problém s prilákaním vývojárov na tvorbu aplikácií. čítať »
 
Goog­le z vy­hľa­dá­va­nia od­stra­ňu­je viac ako mi­lión od­ka­zov den­ne
Internetový gigant Google vo svojej najnovšej správe uvádza, že sa za posledných niekoľko rokov rapídne zvýšil počet odkazov. čítať »
 
Sky­pe zlep­šu­je beh na via­ce­rých prís­tro­joch sú­čas­ne
Multiplatformová komunikačná aplikácia Skype novo zjednodušuje systém zasielania notifikácií. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter