Je Lietajúci muž naozaj podvod?

Začiatkom týždňa sa na internete objavilo video zachytávajúce lietajúceho muža. Video má na YouTube viac ako 2,5 milióna zhliadnutí, ide však pravdepodobne o podvod.

lietajucimuz_223.jpg

Celý projekt je zachytený na stránkach humanbirdwings.net a Jarno Smeets, človek stojaci za ním, má podľa svojho profilu LinkedIn na tento vynález vhodné pracovné skúsenosti aj vzdelanie. Ako však zistil web Wired, ide o podvrh. Smeets mal podľa dostupných údajov pracovať v spoločnosti Pailton Steering Systems, nikto zo zástupcov spoločnosti to však nedokázal potvrdiť.

Wired takisto pripravil pomerne detailný fyzikálny rozbor celého videa, ktoré nájdete priložené k článku. Rozbor dokazuje, že údajný Jarno Smeets vie šikovne narábať s efektmi pri editácii videa - použitý je aj efekt navodzujúci trasenie kamery pri natáčaní. Analýza videa odhalila aj približnú rýchlosť letu 4 - 5 m/s a nezrovnalosti v trajektórii pohybu pri „vzlietaní" a samotnom lete. Takisto výkon potrebný na vzlet je približne 2000 W, ktorý musí daná osoba vykonať za 0,6 sekundy. Nejde o nadľudský výkon, je to však pomerne výrazná záťaž na človeka.

Vráťme sa ešte k spomenutej rýchlosti. V prípade rogala je potrebná rýchlosť niekde na úrovni 25 - 30 km/h, aby letec nespadol. Z videa sa dá odhadnúť, že horizontálna rýchlosť letu je 4 - 5 m/s, čo je asi 15 - 18 km/h, pričom letec musí ešte mávať krídlami. Je teda otázne, či by daná rýchlosť reálne stačila na udržanie sa vo vzduchu. Posúďte sami

Video:


Zdroj: wired.com

Ohodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Že­lez­ni­ce spus­ti­li re­gis­trá­ciu na bez­plat­nú prep­ra­vu vla­kom aj cez inter­net
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spustila internetovú registráciu pre bezplatné cestovanie vlakom. čítať »
 
No­vá so­ciál­na sieť Tsu vám bu­de za pou­ží­va­nie pla­tiť. Roz­dá až 90 % svo­jich príj­mov.
Nová sociálna sieť Tsu bola spustená pred niekoľkými týždňami hlavne vďaka finančnej podpore investičného fondu Sancus Capital Prive, ktorý do nej vložil 7 miliónov dolárov. čítať »
 
Inter­ne­to­vá pe­tí­cia pro­ti vla­kom za­dar­mo má 10 000 pod­pi­sov
Internetovú petíciu proti bezplatným vlakom pre študentov a dôchodcov podpísalo za 48 hodín už 10-tisíc ľudí. čítať »
 
No­vý Ka­len­dár od Goog­lu po­nú­ka in­te­li­gen­tné pre­po­je­nie s Gmai­lom
Google predstavil novú verziu svojej mobilnej aplikácie Kalendár, ktorá je teraz lepšie prepojená s Gmailom a funguje tak viac ako osobný asistent. čítať »
 
Te­nis­tky a ich tré­ne­ri bu­dú môcť cez pres­táv­ky vy­uží­vať mo­bil­né za­ria­de­nia na ana­lý­zu vý­ko­nu v zá­pa­se
Tréneri tenistiek budú môcť počas prestávok v zápasoch využívať asociáciou schválené mobilné zariadenia, na ktorých budú s hráčkami prechádzať dáta a analyzovať aktuálny výkon v reálnom čase. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter