Je Lietajúci muž naozaj podvod?

Začiatkom týždňa sa na internete objavilo video zachytávajúce lietajúceho muža. Video má na YouTube viac ako 2,5 milióna zhliadnutí, ide však pravdepodobne o podvod.

lietajucimuz_223.jpg

Celý projekt je zachytený na stránkach humanbirdwings.net a Jarno Smeets, človek stojaci za ním, má podľa svojho profilu LinkedIn na tento vynález vhodné pracovné skúsenosti aj vzdelanie. Ako však zistil web Wired, ide o podvrh. Smeets mal podľa dostupných údajov pracovať v spoločnosti Pailton Steering Systems, nikto zo zástupcov spoločnosti to však nedokázal potvrdiť.

Wired takisto pripravil pomerne detailný fyzikálny rozbor celého videa, ktoré nájdete priložené k článku. Rozbor dokazuje, že údajný Jarno Smeets vie šikovne narábať s efektmi pri editácii videa - použitý je aj efekt navodzujúci trasenie kamery pri natáčaní. Analýza videa odhalila aj približnú rýchlosť letu 4 - 5 m/s a nezrovnalosti v trajektórii pohybu pri „vzlietaní" a samotnom lete. Takisto výkon potrebný na vzlet je približne 2000 W, ktorý musí daná osoba vykonať za 0,6 sekundy. Nejde o nadľudský výkon, je to však pomerne výrazná záťaž na človeka.

Vráťme sa ešte k spomenutej rýchlosti. V prípade rogala je potrebná rýchlosť niekde na úrovni 25 - 30 km/h, aby letec nespadol. Z videa sa dá odhadnúť, že horizontálna rýchlosť letu je 4 - 5 m/s, čo je asi 15 - 18 km/h, pričom letec musí ešte mávať krídlami. Je teda otázne, či by daná rýchlosť reálne stačila na udržanie sa vo vzduchu. Posúďte sami

Video:


Zdroj: wired.com

Ohodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Goog­le po­ti­chu zru­šil po­vin­nú in­teg­rá­ciu Goog­lu+ s Gmai­lom
Google v roku 2012 začal s násilnou integráciou svojej sociálnej siete Google+ do ostatných služieb. Každá nová registrácia bola spojená s vytvorením profilu na tejto sieti. čítať »
 
Len pre VIP. Na so­ciál­nu sieť pre bo­ha­tých sa mož­no pri­po­jiť za 9000 do­lá­rov
Facebooku a Google+ niekedy spôsobuje problém, že sa na ne môže pripojiť naozaj ktokoľvek. No teraz je tu sociálna sieť nového druhu. čítať »
 
Fa­ce­book tes­tu­je miz­nú­ce prís­pev­ky
Po tom, čo Facebook neuspel s „pytačkami" u Snapchatu, rozhodol sa službe konkurovať vlastnou funkciou s podobnými možnosťami. čítať »
 
Goog­le čos­ko­ro sprís­tup­ní off-li­ne re­žim pre YouTu­be
Google tento týždeň predstavil v Indii svoju ambicióznu iniciatívu Android One, ktorá má priniesť do tejto krajiny i ďalších ázijských štátov kvalitné a lacné smartfóny so stále čerstvým operačným systémom. čítať »
 
Ap­li­ká­cie pre An­droid spus­tí­te už aj na Chro­me­boo­koch
Google v júni na konferencii Google I/O oznámil, že chce, aby boli aplikácie pre Android kompatibilné so systémom Chrome OS, ktorý využívajú lacné notebooky, tzv. Chromebooky. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter