Je Lietajúci muž naozaj podvod?

Začiatkom týždňa sa na internete objavilo video zachytávajúce lietajúceho muža. Video má na YouTube viac ako 2,5 milióna zhliadnutí, ide však pravdepodobne o podvod.

lietajucimuz_223.jpg

Celý projekt je zachytený na stránkach humanbirdwings.net a Jarno Smeets, človek stojaci za ním, má podľa svojho profilu LinkedIn na tento vynález vhodné pracovné skúsenosti aj vzdelanie. Ako však zistil web Wired, ide o podvrh. Smeets mal podľa dostupných údajov pracovať v spoločnosti Pailton Steering Systems, nikto zo zástupcov spoločnosti to však nedokázal potvrdiť.

Wired takisto pripravil pomerne detailný fyzikálny rozbor celého videa, ktoré nájdete priložené k článku. Rozbor dokazuje, že údajný Jarno Smeets vie šikovne narábať s efektmi pri editácii videa - použitý je aj efekt navodzujúci trasenie kamery pri natáčaní. Analýza videa odhalila aj približnú rýchlosť letu 4 - 5 m/s a nezrovnalosti v trajektórii pohybu pri „vzlietaní" a samotnom lete. Takisto výkon potrebný na vzlet je približne 2000 W, ktorý musí daná osoba vykonať za 0,6 sekundy. Nejde o nadľudský výkon, je to však pomerne výrazná záťaž na človeka.

Vráťme sa ešte k spomenutej rýchlosti. V prípade rogala je potrebná rýchlosť niekde na úrovni 25 - 30 km/h, aby letec nespadol. Z videa sa dá odhadnúť, že horizontálna rýchlosť letu je 4 - 5 m/s, čo je asi 15 - 18 km/h, pričom letec musí ešte mávať krídlami. Je teda otázne, či by daná rýchlosť reálne stačila na udržanie sa vo vzduchu. Posúďte sami

Video:


Zdroj: wired.com

Ohodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Goog­le za­čne vy­ku­po­vať rôz­ne pa­ten­ty - nap­rík­lad aj od vás
Google oznámil, že v snahe bojovať s tzv. patentovými škriatkami umožní nezávislým vynálezcom a podnikateľom jednoducho predávať ich patenty pomocou novej platformy. čítať »
 
Po­li­ti­ci na Fa­ce­boo­ku. Preh­ľad to­ho naj­lep­šie­ho, čo Slo­ven­sko do­ká­že po­núk­nuť
Kto nie je na Facebooku, akoby ani nežil. Toto nepísané pravidlo zaznieva v našom okolí čoraz častejšie. Svoje o tom vedia už aj naši rodičia, susedia, svoje fanúšikovské stránky majú herci, speváci či mnohí športovci. čítať »
 
Cez Fa­ce­book už bu­de­me aj te­le­fo­no­vať. A bu­de­me aj ve­dieť, s kým
Nová aplikácia Hello dokáže synchronizovať kontakty, vyhľadať, identifikovať či blokovať čísla z facebookovej databázy. čítať »
 
Cen­trál­ny de­po­zi­tár chce kú­piť IT služ­by za viac ako 800-ti­síc eur
Centrálny depozitár cenných papierov SR plánuje obstarať informatické služby v predpokladanej hodnote viac ako 800 tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). čítať »
 
Goog­le vás zba­ví až po­lo­vi­ce rek­lám na webe. Te­da ak za to za­pla­tí­te.
Ak patríte medzi používateľov, ktorí sú alergickí na všadeprítomnú reklamu na webe, možno oceníte novú službu, s ktorou prišiel Google. čítať »
 
Goog­le sa stal vir­tuál­nym ope­rá­to­rom, chce re­vo­lú­ciu v ce­nách za mo­bil­né vo­la­nia aj dá­ta
Veľa amerických zákazníkov je nespokojných s pôsobením ich súčasného mobilného operátora. Sťažujú sa na zlú zákaznícku podporu, nízku rýchlosť prenosu dát a pod. čítať »
 
IKEA: Poz­ri­te si vi­deo, ako bu­de vy­ze­rať ku­chyn­ský stôl v ro­ku 2025
IKEA sa rozhodla nasledovať príklad Microsoftu či Googlu. V rámci projektu Concept Kitchen 2025 natočila futuristické video o tom, ako by mohol vyzerať inteligentný kuchynský stôl o desať rokov. čítať »
 
Vy­hľa­dá­vač Goog­lu náj­de váš stra­te­ný te­le­fón
Svoj stratený telefón či tablet s Androidom ste mohli nájsť doteraz vďaka správcovi androidového zariadenia. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter