Na CES toho bolo na pozeranie veľa – niektoré technologické novinky boli zaujímavejšie, niektoré menej.

CES: Magic Jack vytvorí vašu domácu sieť GSM. Proti vôli mobilných operátorov...

magicJack_20USB.jpg Na CES toho bolo na pozeranie veľa – niektoré technologické novinky boli zaujímavejšie, niektoré menej. Tretiu skupinu, skupinu kontroverzných, otvára napríklad Magic Jack, malý domáci vysielač GSM, ktorý vám umožní lacnejšie alebo kvalitnejšie telefonovať z mobilného telefónu.

Zariadenie s veľkosťou väčšej zápalkovej škatuľky sa pripája k PC so širokopásmovým pripojením prostredníctvom portu USB. Po zapojení sa Magic Jack správa ako miniatúrny domáci vysielač GSM, ku ktorému sa dokáže pripojiť mobilný telefón. Po spárovaní mobilného telefónu a zariadenia Magic Jack môžete uskutočňovať telefóne hovory prostredníctvom internetu, ktoré sú lacnejšie ako tie uskutočňované priamo z mobilu.

Zariadenie Magic Jack nie je Američanom neznáme – v súčasnosti sa v USA masívne propaguje jeho verzia pre pevné linky. Verzia, ktorá sa objavila na CES, určená pre mobilné telefóny, by sa na trh mala dostať ešte v prvej polovici tohto roka a mala by stáť 40 amerických dolárov (vrátane ročného bezplatného telefonovania do USA a Kanady zadarmo). Výhody zariadenia sú nesporné – okrem cenovej úspory je to aj zlepšenie mobilného signálu vnútri budovy, navyše sľubuje aj prakticky nulové výpadky hovorov. Práve výpadky (takzvané drops) predstavujú oveľa častejší problém amerických mobilných sietí ako v Európe.

magicjack.jpg

magicJack pre mobilnú sieť vo veľkostnom porovnaní s jeho vynálezcom

Je takmer isté, že takéto zariadenie sa nebude páčiť prevádzkovateľom mobilných sietí, ktorých oberie o časť ziskov. Kameňom úrazu však pravdepodobne bude spor o licenčné pásmo, v ktorom Magic Jack funguje – za pásmo, v ktorom funguje GSM, zaplatili operátori miliardové sumy za práva na využívanie bezdrôtového pásma, ktoré využíva aj zariadenie Magic Jack. Naopak, výrobca zariadenia Dan Borislow sa bráni, že zariadenie je legálne, keďže licencie na frekvencie sa nevzťahujú na priestor domácností.

Nápad podobný Magic Jacku mali samotní americkí mobilní operátori, ktorí predávajú zariadenia zjednodušene nazvané „femtocells“. Ide o zariadenia fungujúce na podobnom princípe ako Magic Jack. Miniaturizované interiérové vysielače zlepšujú príjem vnútri budov a smerujú hovory po širokopásmovej internetovej linke, čím odľahčujú už i tak preťažené exteriérové vysielače.

Zdroj:
Digital Trends
magicJackOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Pri­chá­dza hyb­rid­ná sa­te­lit­ná te­le­ví­zia, vstup­ný ba­lík bu­de pod jed­no euro
Antik vstupuje na celoslovenský trh služieb platenej satelitnej televízie. Prvá ponuka satelitných služieb obsahuje najväčší počet HD programov na našom trhu, ako aj vstupný balík za 0,99 eura/mesiac. čítať »
 
Vo Vo­da­fo­ne sa dá te­le­fo­no­vať na dlh
Mobilný operátor Vodafone ponúka majiteľom predplatené karty volania na dlh až do výšky 1,81 eur. Za službu si účtuje 0,18 eur poplatok. čítať »
 
Te­le­kom po­núk­ne dva te­le­fó­ny za ce­nu jed­né­ho
Telekom prinesie nový benefit pre zákazníkov, ktorí si aktivujú alebo predĺžia paušál Happy. čítať »
 
Slo­vak Te­le­kom sa za­via­zal nes­pop­lat­ňo­vať pre­nos čís­la
Telekomunikačný operátor Slovak Telekom, a. s., sa zaviazal, že od začiatku budúceho roka, nebude vyberať poplatky za prenos telefónnych čísel ku konkurencii. čítať »
 
Te­le­kom pri­ná­ša te­le­víz­nym di­vá­kom mož­nosť ko­men­to­vať fut­ba­lo­vé zá­pa­sy
V rámci inovatívneho projektu Social TV, ktorý televíznym divákom pripravil Telekom v spolupráci s Digi Slovakia, môžu futbaloví priaznivci komentovať aktuálne dianie na ihrisku a zapájať sa do diskusie v rámci futbalových štúdií. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter