Na CES toho bolo na pozeranie veľa – niektoré technologické novinky boli zaujímavejšie, niektoré menej.

CES: Magic Jack vytvorí vašu domácu sieť GSM. Proti vôli mobilných operátorov...

magicJack_20USB.jpg Na CES toho bolo na pozeranie veľa – niektoré technologické novinky boli zaujímavejšie, niektoré menej. Tretiu skupinu, skupinu kontroverzných, otvára napríklad Magic Jack, malý domáci vysielač GSM, ktorý vám umožní lacnejšie alebo kvalitnejšie telefonovať z mobilného telefónu.

Zariadenie s veľkosťou väčšej zápalkovej škatuľky sa pripája k PC so širokopásmovým pripojením prostredníctvom portu USB. Po zapojení sa Magic Jack správa ako miniatúrny domáci vysielač GSM, ku ktorému sa dokáže pripojiť mobilný telefón. Po spárovaní mobilného telefónu a zariadenia Magic Jack môžete uskutočňovať telefóne hovory prostredníctvom internetu, ktoré sú lacnejšie ako tie uskutočňované priamo z mobilu.

Zariadenie Magic Jack nie je Američanom neznáme – v súčasnosti sa v USA masívne propaguje jeho verzia pre pevné linky. Verzia, ktorá sa objavila na CES, určená pre mobilné telefóny, by sa na trh mala dostať ešte v prvej polovici tohto roka a mala by stáť 40 amerických dolárov (vrátane ročného bezplatného telefonovania do USA a Kanady zadarmo). Výhody zariadenia sú nesporné – okrem cenovej úspory je to aj zlepšenie mobilného signálu vnútri budovy, navyše sľubuje aj prakticky nulové výpadky hovorov. Práve výpadky (takzvané drops) predstavujú oveľa častejší problém amerických mobilných sietí ako v Európe.

magicjack.jpg

magicJack pre mobilnú sieť vo veľkostnom porovnaní s jeho vynálezcom

Je takmer isté, že takéto zariadenie sa nebude páčiť prevádzkovateľom mobilných sietí, ktorých oberie o časť ziskov. Kameňom úrazu však pravdepodobne bude spor o licenčné pásmo, v ktorom Magic Jack funguje – za pásmo, v ktorom funguje GSM, zaplatili operátori miliardové sumy za práva na využívanie bezdrôtového pásma, ktoré využíva aj zariadenie Magic Jack. Naopak, výrobca zariadenia Dan Borislow sa bráni, že zariadenie je legálne, keďže licencie na frekvencie sa nevzťahujú na priestor domácností.

Nápad podobný Magic Jacku mali samotní americkí mobilní operátori, ktorí predávajú zariadenia zjednodušene nazvané „femtocells“. Ide o zariadenia fungujúce na podobnom princípe ako Magic Jack. Miniaturizované interiérové vysielače zlepšujú príjem vnútri budov a smerujú hovory po širokopásmovej internetovej linke, čím odľahčujú už i tak preťažené exteriérové vysielače.

Zdroj:
Digital Trends
magicJackOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Roa­min­go­vé pop­lat­ky v EÚ ma­jú skon­čiť v jú­ni 2017
Európska únia (EÚ) v utorok dosiahla predbežnú dohodu o zrušení mobilných roamingových poplatkov. čítať »
 
Oran­ge: Zá­kaz­ní­ci už mô­žu vy­uží­vať LTE aj v roa­min­gu
Zákazníci Orangeu si ako prví môžu užívať výhody ultrarýchleho mobilného internetu v sieti LTE aj za hranicami Slovenska. čítať »
 
Slo­vak Te­le­kom tes­to­val v Bra­tis­la­ve 4G sieť s rých­los­ťou až do 375 Mb/s
Po minuloročnej úspešnej skúške siete LTE s rýchlosťou až 300 Mb/s (v septembri 2014) zrealizoval Slovak Telekom ďalší úspešný test v tejto sieti. čítať »
 
Roa­min­go­vé pop­lat­ky za­nik­nú v ro­ku 2017, tvr­dí Oet­tin­ger
Mobilné roamingové poplatky v EÚ zaniknú pravdepodobne v roku 2017. Uviedol to európsky komisár pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger. čítať »
 
Mo­bil­né sie­te 5G ma­jú mať rých­losť až 20 Gb/s, prí­du už o päť ro­kov
Medzinárodná telekomunikačná únia (ITU) zverejnila oficiálny názov pre mobilné siete ďalšej generácie, ktoré sa objavia o päť rokov: IMT-2020. čítať »
 
Ope­rá­to­ri za­čí­na­jú vy­pí­nať sie­te GSM
Mobilní operátori z celého sveta vrátane tých európskych plánujú počas nasledujúcich niekoľkých rokov pomaly vypínať svoje siete GSM a úplne ich nahrádzať sieťami novšej generácie. čítať »
 
PPF po­nú­ka ak­cio­ná­rom O2 a Ce­tin me­nej, ako dos­ta­la Te­le­fó­ni­ca
Finančná skupina PPF, ktorá minulý týždeň rozdelila spoločnosť O2 Czech Republic na dve časti, ponúkla akcionárom, že vykúpi ich podiely za menšiu čiastku ako je suma, ktorú zaplatila pri kúpe spoločnosti od španielskej spoločnosti Telefónica. čítať »
 
RÚ za­čal vý­be­ro­vé ko­na­nia na pri­de­le­nie frek­ven­cií
Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) zverejnil výzvu na predloženie ponúk do výberového konania na vydanie individuálnych povolení na používanie frekvencií z frekvenčného pásma 3 400 až 3 600 MHz. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter